Coraz więcej potrzebujemy, coraz więcej wydajemy …a banki wymagają niemałych zabezpieczeń dla swoich kredytów
i pożyczek , więc coraz więcej osób nie jest w stanie sprostać tym wymaganiom. W związku z tym coraz większe znaczenie na rynku odgrywają inne możliwości pożyczkowe- te niebankowe.
Z doświadczeń wielu osób i firm wynika, że jeśli chcemy udzielić pożyczki bądź też ją zaciągnąć powinniśmy się odpowiednio zabezpieczyć. Zabezpieczyć możemy pełna kwotę pożyczki: kapitał i odsetki. Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem jest potwierdzenie pismem każdej pożyczki. Powinniśmy też pomyśleć o pisemnym pokwitowaniu od pożyczkobiorcy odbioru pieniędzy, chyba że zostały one bezpośrednio przelane na jego konto bankowe (dowód przelewu stanowi wiarygodne potwierdzenie). Powinniśmy również zawrzeć w umowie pożyczki zobowiązanie do jej zwrotu na konto bankowe. Eliminujemy w ten sposób ryzyko nieuzasadnionej odmowy zwrotu pożyczki. W razie czego będziemy mogli przedstawić w sądzie wykaz historii naszego rachunku jako dowód w sprawie.
Jak wspomniałem uprzednio przy zawieraniu umowy pożyczki bardzo ważne jest stosowne zabezpieczenie. Bardzo ważne jest , aby wybrać tę najwłaściwszą formę zabezpieczenia.
Mamy kilka form zabezpieczenia:
1. Zabezpieczenie w formie weksla
2. Poręczenie
3. Zabezpieczenie pod zastaw
Zabezpieczenie w formie weksla niestety dość często może okazać się niewystarczające. Najlepsze zabezpieczenie, jeśli chodzi o pożyczki prywatne, stanowi poręczenie lub zastaw. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne jeśli pożyczamy niewielkie kwoty, w przypadku dużych kwot warto zabezpieczenie ustanowić na hipotekę nieruchomości pożyczkobiorcy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz