Szukaj na tym blogu

PRODUKTY STRUKTURYZOWANE - CZ I


To hit ostatnich lat pozwalający osiągnąć umiarkowane zyski przy jednoczesnej ochronie zainwestowanego kapitału. Emitowane są na różne okresy, zwykle 2-5 lat. Wiele z nich jest notowanych na giełdach, co umożliwia wyjście z inwestycji w dowolnym momencie.

Produkty strukturyzowane stanowią połączenie lokat bankowych
i instrumentów rynku kapitałowego. Cecha lokaty bankowej to bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału, natomiast rynek kapitałowy umożliwia generowanie zysku. Produkty te funkcjonują pod wieloma postaciami: obligacji, lokat, funduszy inwestycyjnych, polis ubezpieczeniowych i jednostek indeksowych
a każdy z nich jest emitowany na podstawie odrębnych przepisów prawa, co może mieć później różne skutki podatkowe.
·        Obligacja strukturyzowana – to synteza obligacji, która daje stały dochód oraz instrumentu pochodnego o ograniczonym ryzyku. Kapitał inwestowany przez klienta jest dzielony na 2 części- pierwsza idzie na zakup obligacji  natomiast za drugą jest kupowana opcja. W  przyszłości obligacja będzie wykupiona po cenie równej wartości nominalnej, dzięki czemu inwestor ma zagwarantowany zwrot wpłaconego kapitału. Jeśli opcja w dniu zapadalności będzie miała wartość to przyniesie zysk.
W najgorszym przypadku jej wartość będzie równa 0 - inwestor odzyska wtedy tylko zainwestowany kapitał.
·        Lokaty strukturyzowane – oferowane są przez banki. Jest to depozyt z wbudowanym instrumentem pochodnym. Jeśli odsetki lub kapitał są gwarantowane, klient otrzymuje niższy udział we wzroście instrumentu  pochodnego a to przekłada się na niższy potencjalny zysk z inwestycji.
·        Fundusze strukturyzowane – jako instytucja zbiorowego inwestowania mogą gwarantować zwrot z całości lub części zainwestowanego kapitału.
·        Polisy strukturyzowane – oferowane są przez firmy ubezpieczeniowe we współpracy z firmami, które zarządzają aktywami. Są to ubezpieczenia o charakterze inwestycyjnym. Emitent takiego produktu gwarantuje zwrot zainwestowanych środków w postaci wypłaty z polisy. Zaletą tych produktów jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych.
·        Certyfikaty strukturyzowane – to np. jednostki indeksowe przynoszące przychody bezpośrednio uzależnione od cen pojedynczych towarów bądź indeksów giełd papierów wartościowych. Mogą one gwarantować zwrot całości bądź części kapitału albo wcale nie zawierać takiej gwarancji.
Inwestując w produkty strukturyzowane należy pamiętać, iż gwarancja zwrotu zaangażowanego kapitału dotyczy inwestycji trwających do dnia zapadalności takiego produktu. Wcześniejsze wyjście jest możliwe, zwykle jednak emitent dokonuje wówczas wykupu z dyskontem. Poza tym nawet jeśli odzyskamy 100 proc. zainwestowanych pieniędzy ich realna wartość będzie niższa z powodu inflacji.

1 komentarz:

  1. Za mało zarabiasz?
    Szukasz miłości swojego życia?
    Za dużo ważysz?

    Wejdź tu i czytaj!

    http://wb-afirmacja.blogspot.com/

    Zapewniam, że tego co się dowiesz na moim blogu, zmieni Twoje życie na lepsze!

    Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń