Szukaj na tym blogu

PODATKI-ZMIANA WYZWANIEM CYWYLIZACYJNYM

Starożytne państwa upadały nie tylko z powodu ich podboju przez najeźdźców. Wcześniej były osłabiane przez swoich władców nakładających zbyt duże obciążenia. To te obciążenia hamowały rozwój, osłabiały społeczeństwa i wysławiały je na łaskę bądź raczej niełaskę najeźdźców.

Ekonomiczne wyzwanie cywilizacyjne Polski polega na tym, iż brak jest jakiejkolwiek determinacji klas rządzących w przeprowadzeniu niezbędnych reform, zwłaszcza systemu finansów publicznych, ubezpieczeń i służby zdrowia. Moloch biurokratyczny charakteryzuje się dużym udziałem wydatków sztywnych i nieracjonalna strukturą wydatków.
Cztery  zasady podatkowe ojca ekonomii Adama Smitha stanowiące kanon klasycznej myśli ekonomicznej:
·        Równość
·        Pewność
·        Dogodność
·        Taniość opodatkowania
to swoista prowokacja w stosunku do polskiego  prawa podatkowego
i kolejnych ustaw o finansach publicznych. Pytanie o grecki czy portugalski scenariusz kryzysu dla Polski to pytanie  nie czy ale kiedy się on pojawi.
Czy obywatele polscy mogą coś w tej sytuacji zrobić? Jest kilka możliwości:
·        Społeczeństwo powie dość, zbuntuje się i poda polskie władze do KE  lub do Trybunału w Srasburgu za łamanie praw.
·        Obywatele (zwłaszcza ci zamożniejsi) i firmy mogą zmienić miejsce rezydencji podatkowej i uciec poza granice III RP.
W Polsce 20-25 proc. podatników przynosi 70-75 proc. wpływów dochodowych typu CIT czy PIT, co może znacznie przełożyć się na dochody państwa.
·        Ciągłe manipulacje przy systemie emerytalnym i brak stabilności dla młodych ludzi skłoni tę cześć społeczeństwa do trwałej emigracji do krajów bardziej stabilnych i przyjaznych  podatkowo obywatelowi.
·        Możliwy scenariusz wystąpienia ww. scenariuszy łącznie-z rożną siła i w różnym czasie.
Takie mogą być perspektywy kraju, którego tzw. elicie politycznej brak odwagi do podjęcia reform a im zostaną one później rozpoczęte tym będą bardziej dotkliwe dla społeczeństwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz